FILOZOFIA

"NAJLACNEJŠIA ENERGIA JE TÁ, KTORÁ SA NIKDY NESPOTREBUJE"

Naša filozofia je založená na tom, že svetová spotreba energií stále narastá tak v priemysle ako aj v domácnostiach. Ak sa na to pozrieme bližšie zistíme, že väčšina spotreby z toho ide na vykurovanie a chladenie ktoré sa spotrebúva v budovách. Pričom niečo také by sme v takej miere vôbec nemuseli. Je tak na mieste zamyslieť sa nad tým ako použiť nemej energie bez toho, aby sa znižoval životný štandard. Veľmi dobre daný problém vystihuje slovné spojenie, ktoré v súčastnosti pri výstavbe nových budov nejde dokopy.


 

Udržateľný komfort. 

Dobrá správe je, že existuje riešenie ako používať menej energie, udržať životnú úroveň a zároveň sa správať aj ekologicky. To všetko je možné pri efektívnom dome, ktorý je svojou koncepciou dimenzovaný tak, aby tepelné straty boli čo najmenšie. Tepelnú pohodu teda stačí zabezpečiť pomocou vnútorných ziskov či slnečného žiarenia. Spotreba energie na vykurovanie je tak nízka, že bez straty komfortu je možné zanevrieť na bežné centrálne vykurovanie. Nie je potrebný kotol, rozvodným systémom s vykurovacími telesami, skladom paliva a komínom. Je zateplený tak dôkladne, že tu významnú úlohu majú aj vnútorné zisky tepla. Napríklad jedna klasická žiarovka dodá interiéru 100W, stolný počítač 150W, sviečka 30W, človek v pokoji 80W. Teplo v dome produkujú aj ďalšie zariadenia ako chladnička, práčka, umývačka riadu či televízor. Väčšinu roka si teda vystačí s tepelnými ziskami od osôb, elektrických spotrebičov, dopadajúceho slnečného žiarenia či získaním tepla zo vzduchu, ktorý by sme vyvetrali von oknami.

Projekty je preto najlepšie navrhovať s princípmi pre pasívne domy, ktoré zaviedol do praxe Prof. Feist. Už v roku 1991 sa zaoberal danou problematikou a vytvoril metodikou, ako vypracovávať dokumentáciu pre dané stavby. Potreba tepla na vykurovanie pre pasívny dom je na úrovni 15 kWh/m2a, čo však nieje jediná požiadavka na splnenie certifikácie.


"ENERGETICKY EFEKTÍVNE A CENOVO DOSTUPNÉ"

To či dom bude alebo nebude pasívny rozhoduje viacero faktorov. Pri zlom návrhu to môže viezť k finančne náročnejším riešeniam a dom už nieje finančne dostupný a cenovo porovnateľný s "tradičnou výstavbou". Snažíme sa teda dom navrhnúť kvalitne, avšak dosť jednoducho nato, aby sa zaobišiel s čo najmenším technologickým vybavením, teda bez prístrojov, ktoré sa môžu v budúcnosti pokaziť. Takýmto prístupom ďaleko spĺňame aj normu, ktorá bude platiť v roku 2020. Pretože keď sa veci navrhnú správne tak bude dom fungovať ako celok veľmi dlho. 

ZÁKLADNÉ PRINCÍPY

Návrh

Kľúčovým faktorom je návrh dispozície a faktor tvaru budovy, dôležité časti, nakoľko chyby v tejto fáze sú v podstate neopraviteľné.

Orientácia

Umiestnenie domu vzhľadom na svetové strany, kde južná fasáda bude zabezpečovať pasívne solárne zisky.

Izolácia

Kvalitná a dobre navrhnutá tepelná izolácia domu eliminuje slabé miesta v konštrukcií, cez ktoré by mohlo unikať teplo.

Okná

Výber vhodných okien s trojsklom a teplým rámikom, pri správnej montáži pomocou pások.

Vzduchotesnost'

Mimoriadne dôležitý ukazovateľ, kde sa pomocou Blowerdoor testu určuje kvalita prevedenia stavby.

Rekuperácia

Pravidelný prívod čerstvého vzduchu a spätné získavanie tepla z odsávaného odpadového vzduchu.